Civis Christi…” jest opowieścią o życiu i kapłańskiej posłudze Kardynała Stefana Wyszyńskiego – „Wielkiego Inter Rexa Rzeczypospolitej” – od chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzez lata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okres Ślubów Narodu Polskiego i Millenium, lata siedemdziesiąte i udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkanie dwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na Jana Pawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.


Zapraszamy do zapoznania się z eksplikacją widowiska.

,,Civis Christi” to historyczno-multimedialne Widowisko z tekstami i muzyką Romana Kołakowskiego opowiadająca w formie czternastu pieśni niezwykłą drogę kapłańskiego życia i pracy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i jego współpracę dla dobra Kościoła i Polski ze Świętym Janem Pawłem II. Chronologiczny układ kantaty pozwala widzowi poznać fascynujące losy Prymasa Tysiąclecia od dzieciństwa, poprzez lata szkolne i seminaryjne, służbę kapłańską w latach międzywojennych, dramat wojny i okupacji, aż po sakrę biskupią i godność kardynała, uwięzienie przez służby komunistyczne, Śluby Jasnogórskie, Sobór Watykański II i legendarne „polskie konklawe” aż do beatyfikacji… Pomiędzy pieśniami aktorzy będą prowadzić narrację opartą o listy i encykliki Prymasa, która uporządkuje akcję i pozwoli jeszcze lepiej poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego.

Wielką metaforą Historii Polski, ważną także w kontekście Stulecia Niepodległości Rzeczypospolitej, jest ostatnia rozmowa telefoniczna umierającego Stefana Wyszyńskiego z ciężko rannym w zamachu Janem Pawłem  II. 

Widowiskiem ,,Civis Christi” chcemy uczcić beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, na którą wszyscy tak długo czekaliśmy. Jest to ważna postać dla wielu Polaków, którzy mieli okazję żyć w czasach posługi tego wybitnego człowieka, spotykać się z nim i być świadkami jego niezwykłej drogi ku świętości. Teraz również będą się mogli do niego modlić, tak, jak do św. Jana Pawła II. Pragniemy również, aby dzięki tej produkcji postać Kardynała stała się znana również dla młodego pokolenia.

Świetna, współgrająca z poetyckimi tekstami muzyka w aranżacji Grzegorza Bukowskiego łączy ze sobą brzmienie klasycznej orkiestry ze współczesną muzyką elektroniczną. Teksty poetyckie pełne są bardzo aktualnych cytatów z pism i homilii Księdza Prymasa Wyszyńskiego. Narracja pozwoli widzowi w sposób przystępny poznać życiorys Kardynała Wyszyńskiego. Specjalnie stworzone aranżacje i autorski scenariusz dopełnią całości i pozwolą pełniej wyobrazić sobie czasy oraz realia życia Prymasa. Szczególnie wymowne teksty z czasów więzienia będą mogły uzmysłowić odbiorcy fakt trudu posługi tego niezwykłego Kapłana. 

,,Civis Christi” to  przede wszystkim znakomite interpretacje wokalne i aktorskie, tworzące niezwykłe Misterium – przedstawiane przez Teatr Piosenki, a więc Artystów, którzy stworzyli przed pięcioma laty największe w historii polskiej kultury widowisko Inauguracji Światowych Dni Młodzieży na Błoniach w Krakowie, liczne religijne koncerty telewizyjne, m. in. Z okazji XVIII Dnia Papieskiego, z okazji Kanonizacji Ojca Świętego, 100-lecia Niepodległości Polski.  

Teksty: Roman KOŁAKOWSKI/ Leszek ZDUŃ/ Kard. WYSZYŃSKI (narracja)

Muzyka: Roman KOŁAKOWSKI

Reżyseria: Agata KLIMCZAK- KOŁAKOWSKA, Leszek ZDUŃ

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz BUKOWSKI

Filmy: Krystian ANDRZEJEWSKI

Produkcja artystyczna: Fundacja im. Romana Kołakowskiego

Występują: Agata Klimczak- Kołakowska, Natalia Skipor, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, Mateusz Dwornik, Paweł Lipnicki, Damian Łukawski, Radosław Pilarz, Leszek Zduń.