Po ogromnym sukcesie wyjątkowego widowiska – „Imiona Wolności” – które też okazało się ostatnim, wielkim dziełem Romana Kołakowskiego, postanowiliśmy, kontynuując pracę Mistrza, podtrzymać przekaz tego niepowtarzalnego dzieła. „Imiona Wolności” były widowiskiem przygotowanym z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przypominamy Polek i Polaków walczących o wolną Ojczyznę.

Choć mijają kolejne lata, warto, abyśmy zawsze pamiętali o tych, dzięki którym możemy cieszyć się wolnością.

Z tego też względu przekształciliśmy widowisko przygotowane dla wielotysięcznej publiczności w spektakl muzyczny, który doskonale odnajdzie się w nawet najbardziej kameralnej narracji.

Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani spektaklem
z wyraźnym akcentem patriotycznym – zachęcamy
do zapoznania się z poniższą eksplikacją widowiska.

„IMIONA WOLNOŚCI 2.0” to wznowienie fragmentów nowoczesnego widowiska multimedialnego poświęconego setnej rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów.  

Prapremiera odbyła się w dniu 9 listopada 2018 roku w Hali Stulecia we Wrocławiu, została zarejestrowana telewizyjnie przez ATM Rozrywka. Powstały również płyty CD i DVD z wydarzenia.

 „IMIONA WOLNOŚCI 2.0” to przypomnienie widowiska, w którym wzięło udział blisko 150 osób –ukazanie historii w formie współczesnej, brawurowej opowieści o najważniejszych humanistycznych wartościach  stworzonych  i bronionych przez człowieka:  Wolności Jednostki, Wolności Społeczeństwa i Wolności Narodu, to opowieść o Wolności Polski na tle panoramy najważniejszych zdarzeń historycznych, a także nurtów politycznych Europy i świata początku XX stulecia. 

W tym roku pragniemy spektaklem oddać hołd uczestnikom Bitwy Warszawskiej, w 100- lecie jej obchodów.

Podczas spektaklu usłyszymy cytaty z najbardziej popularnych piosenek żołnierskich: „O, mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”,  „Piechota, ta szara piechota” „Pierwsza Kadrowa”, czy ,,Hej, hej Komendancie” których powszechnie znane refreny śpiewane będą przez wokalistów i chór, tak by podejmowane były zawsze przez zgromadzoną widownię. Zwrotki opowiadają historię znanych bohaterów, którzy przyczynili się do Odzyskania Niepodległości oraz mniej znanych, zapomnianych często uczestników walk o Niepodległość naszego kraju .

Wykorzystane zostanie brzmienie klasycznego zespołu kameralnego, grającego na żywo, ale także współczesne instrumentarium elektroniczne.

W realizacjach filmowych odtwarzanych na wizualizacjach wystąpią Grupy Rekonstrukcji Historycznej i aktorzy w historycznych kostiumach i w odpowiedniej charakteryzacji nawiązującej do najsłynniejszych portretów bohaterów opowieści.  

Wykonawcy:

Agata Grześkiewicz

Agata Klimczak

Bartłomiej Abramowicz

Grzegorz Bukowski

Marcin Lewandowski

Damian Łukawski 

Leszek Zduń

Grupa Tańca Współczesnego ,,Inwencja” pod kier. Angeliki Skowronek

Scenariusz: Roman Kołakowski/Leszek Zduń

Reżyseria: Agata Klimczak- Kołakowska

Muzyka: Roman Kołakowski + remix tradycyjnych pieśni legionowych

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski

Filmy: Krystian Andrzejewski

Produkcja Techniczna/ multimedia: Marcin Kocik WIDNO

Produkcja artystyczna: Fundacja im. Romana Kołakowskiego