Jednym z głównych zadań, będących jednocześnie misją stojącą przed Teatrem Piosenki jest kultywowanie pamięci o wydarzeniach, miejscach i postaciach, które w toku historii odegrały znaczącą rolę w budowaniu naszej tożsamości.

Z tego też względu w repertuarze Teatru Piosenki nie brakuje widowisk pisanych specjalnie z okazji obchodzonych rocznic. Niekiedy są to wielkie wydarzenia, o zasięgu ogólnopolskim („Imiona Wolności” – Święto Niepodległości, 100-rocznica odzyskania Niepodległości), jak i te mniejsze, lokalne, ale równie ważne (’Sztandary Niepodległości” – rocznica wydarzeń w Cieszynie).

„Sen o Lwowie” jest widowiskiem łączącym oba te światy: z jednej strony uniwersalny, podkreślający ogólnopatriotyczne wartości, z drugiej mocno zakorzeniony w konkretnym miejscu i czasie.

Pierwotnie widowisko powstało z okazji 150-lecia Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Macierz-Lwów. Jednak historia nie zamyka drzwi, ale wręcz przeciwnie – otwiera je. Doskonałym tego przykładem jest tegoroczna, 100. rocznica Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Warszawie.

Jaki jest spektakl „Sen o Lwowie”?

Jest taki jak Lwów. Różnorodny. Kolorowy. Pełen sprzeczności. Dynamiczny i przepełniony emocjami od pierwszej do ostatniej minuty. Prawdziwy i autentyczny. Tym właśnie chce się dzielić z nami „Sen o Lwowie”. Tak jak i sam Lwów – Miasto wspomnień, snów, wyobraźni…

Widzowie tego widowiska mają zatem niepowtarzalną okazję powrócić pamięcią do obrazów dawnych dni. Widząc na scenie mieszkańców legendarnego już dziś Lwowa, mogą skonfrontować się z fenomenem ówczesnego świata, a przede wszystkim współtworzącej go kultury.

Tytuł widowiska muzycznego nawiązuje do znanego przeboju „Wczoraj mi się w nocy znów śniło coś – jakby Lwów”. Na spektakl złożyło się wiele znanych utworów, w tym popularne piosenki i anegdoty z repertuaru Szczepcia i Tońcia, pochodzące z filmu „Włóczęgi”, oraz przedwojenne przeboje, w tym szlagier – „Tylko we Lwowie”. Przedstawienie powstało na podstawie scenariusza Romana Kołakowskiego i choreografii Romany Agnel.

Tak, jak w finałowej piosence ,,Lwów jest w nas”- pragniemy upamiętnić fenomen miasta Lwowa, bo jest jeszcze wielu ludzi, którzy mają tam swoje korzenie rodzinne. To będzie specyficzna historyczna podróż i przypomnienie losów tego niezwykłego miejsca, również jego tragicznych momentów związanych z obroną miasta. Całe widowisko okraszone jest dużą dozą humoru, co podkreśla specyficzny język i atmosfera samego Lwowa.

Scenariusz: Roman Kołakowski/ Agata Klimczak- Kołakowska

Reżyseria: Agata Klimczak- Kołakowska/ Romana Agnel (Cracovia Danza)

Kierownictwo muzyczne: Grzegorz Bukowski,

Kierownictwo techniczne: Marcin Kocik

Kostiumy: Monika Polak-Luścińska,

Choreografia: Romana Agnel, 

Produkcja: Fundacja im. Romana Kołakowskiego

Artyści Teatru Piosenki: Agata Klimczak, Bartłomiej Abramowicz, Grzegorz Bukowski, Leszek Zduń, Damian Łukawski, zespół muzyczny oraz członkowie Baletu Cracovia Danza.